پایگاه خبری خوزنا

کد خبر 7
۲۳ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۲۰
اندازه متن
استاندار خوزستان

17 هزار میلیارد تومان هزینه مقابله با ریزگردها / مصوبه‌ای که پولی برای آن نیست

استاندار خوزستان گفت: مصوبه دولت برای مقابله با گرد و غبار در بهمن ماه سال گذشته، 17 هزار میلیارد ریال بار مالی دارد، اما دولت پولی برای اجرای این مصوبات در دست ندارد.

به گزارش خوزنا به نقل از ایلنا؛ عبدالحسن مقتدایی سه شنبه در نشست کارگروه مقابله با گرد و غبار و کارگروه احیای تالاب های استان که با حضور رییس سازمان حفاظت محیط زیست در مهمانسرای استانداری خوزستان تشکیل شد، با تاکید بر اینکه باید منشا داخلی در تولید گرد وغبار را باور کنیم تصریح کرد: مشکل اصلی خوزستان عملی نشدن تعهدات دستگاه های اجرایی در داخل استان است.

استاندار خوزستان اظهار کرد: تامین حق آبه هورالعظیم احتیاجی به پول و اعتبار ندارد، همچنین معلوم نیست حق آبه شادگان و کارون را باید کدام دستگاه تامین کنند.

وی ادامه داد: از 200 هزار هکتار مصوبه بیابان زدایی تنها برای 50 هزار هکتار برنامه تعریف شده است.

مقتدایی بیان کرد: این در حالی است که هنوز مشخص نیست که عملیاتی نفتی در هورالعظیم چگونه باید ساماندهی شود.

وی با تاکید بر اینکه ما باید پاسخگوی منشا داخلی گردوغبار باشیم افزود: آبگیری سدهای بالادست کرخه و برداشت های آب در بالادست از یک سو و تصویب حق آبه هورالعظیم از سوی دیگر با تصویب حق آبه هورالعظیم در تناقض است.

استاندار خوزستان تاکید کرد: نگهداشتن جمعیت در خوزستان بر هر ثروتی اعم از نفت و پتروشیمی مقدم است و نگهداری مرز در زمان جنگ به دلیل رفاه و رضایت مردم بوده است.

به گفته وی اگر عدالت در تقسیم فقر و غنا رعایت شود کسی مدعی نمی شود.

مقتدایی ادامه داد: در امارات و کویت همه روزه با مشکل گردو غبار روبه رو هستند و در اینجا نیز باید اقداماتی انجام شود که شهروندان همراهی دولت را باور کنند.

وی تامین آب تالاب ها، رها سازی آب در حوضچه های خشک شده هورالعظیم و محقق شدن تعهدات سایر دستگاه ها اعم از وزارت نفت و نیرو و منابع طبیعی را خواستار شد.

استاندار خوزستان تصریح کرد: هزینه های اورژانس برای بیماری های ناشی از گردو غبار کمتر از دو میلیون ریال نمی شود اما نه تنها مصوبه ویزیت رایگان هنوز حل نشده بلکه هنوز پول ماسک های توزیع شده بین مردم را پرداخت نکرده ایم.

رییس سازمان محیط زیست کشور روز سه شنبه در راس هیاتی برای بررسی و مقابله با پدیده ریزگردها وارد استان خوزستان شد.

ریزگردها که طی سالیان اخیر به میهمانی همیشگی در استان خوزستان مبدل شده اند سال گذشته زندگی بیشتر مردم استان را مختل کرد.


پایان پیام
ارسال نظر