پایگاه خبری خوزنا

کد خبر 59
۳۱ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۴۹
اندازه متن
نماینده سازمان های مردم نهاد وزارت کشور:

امنیت آثار تاریخی در خوزستان کمتر از حدتصور است

نماینده سازمان های مردم نهاد وزارت کشور گفت: امنیت آثار تاریخی خوزستان کمتر از تصور، و بسیار کمتر از امنیت و نگهبانی محیط اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری این استان است.

به گزارش خوزنا به نقل از ایرنا؛ مجید کیوانی با بیان اینکه هیچ حفاظتی از ابنیه ها در خوزستان نمی شود، اظهار کرد:امنیت در آثار تاریخی و محوطه های تاریخی از آنچه تصور می شود بسیار کمتر است و در این آثار نگهبانی و مراقبت صورت نمی گیرد.

کیوانی گفت: این در حالی است که در اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، نگهبانی بسیار قوی و چندین دوربین نظارتی وجود دارد که شاید لازم نباشد.

نماینده سازمان های مردم نهاد وزارت کشور با بیان اینکه در شهرستان شوش، برای جلوگیری از تخریب و سرقت آثار تاریخی از دوربین مداربسته و دوربین های حفاظتی استفاده می شود،و کسی نمی تواند به این آثار تجاوز کند، ادامه داد: فرهنگ و مراقبت مردم در حفاظت از آثار تاریخی و محوطه ها بسیار تاثیرگذار است.

وی بیان کرد: اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان آنقدر باید انجمن ها را حمایت کند که اگر کسی با قصد تخریب وارد محوطه شود از طریق مردم و انجمن ها ممانعت صورت گیرد.

کیوانی فرهنگ مراقبت از آثار تاریخی را بیشتر در شهرهایی مانند شوش، دزفول و شوشتر دانست و گفت: در این شهرها حساسیت در مردم وجود دارد و اگر تخریبی شود خودشان گزارش می دهند.

وی ادامه داد: مردم در این شهرستان ها به دلیل وجود انجمن های میراث فرهنگی با جریان باستان شناسی درگیر هستند و به صورت خودجوش گزارش دهی می کنند. 

وی درعین حال گفت: برخی بومی ها در منطقه خودشان با دست زدن به تخریب آثار و محوطه ها، زمینه را برای ورود غیربومی ها فراهم می کنند که باید با برون سپاری این امر را کنترل کرد. 

کیوانی ادامه داد: از میان افراد بومی تنها تحصیل کرده ها و یا کسانی که تحت تاثیر آنها هستند گزارش تخلفات آثار را می دهند و اگر به همین روش برون سپاری صورت گیرد، دیگر نیاز نیست که ماهیانه هزینه هنگفتی صرف پول نگهبانی شود.

به تازگی یکی از کشاورزان یک تپه مجاور تپه باستانی چغامیش دزفول را با قدمت پنج هزار سال پیش از میلاد، که گنجینه اطلاعات کامل از دوران های متعلق به هفتمین هزاره پیش از میلاد تا شکوفایی کامل تمدن شوش است تخریب کرد. 

همچنین در محوطه تاریخی حمیدیه، پل تاریخی کوت سید صالح و محوطه عسکر مکرم در شهرستان باوی تعرضاتی از سوی برخی افراد به این مناطق صورت گرفت.

پایان پیام
ارسال نظر