پایگاه خبری خوزنا

کد خبر 45
۲۵ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۵۷
اندازه متن
مدیرعامل شرکت شهرک صنعتی شماره 3 اهواز:

ارتباط موثری بین صنایع مادر و پایین‌دستی وجود ندارد

مدیرعامل شرکت شهرک صنعتی شماره 3 اهواز گفت: در حال حاضر نبود ارتباط موثر بین صنایع مادر و پایین‌دستی یکی از معضلات اساسی صنعتگران خوزستان است.

به گزارش خوزنا به نقل از ایسنا؛ علیرضا طباطبایی در نشست بررسی مشکلات واحدهای صنعتی مستقر در این شهرک، بر لزوم برقراری ارتباط بین این دو بخش، تاکید و اظهار کرد: ضرورت دارد این ارتباط برقرار شود تا شاهد شکوفایی صنایع در داخل استان باشیم.

وی افزود: صنایع کوچک به امید صنایع بزرگ شکل گرفته‌اند و لازم است در راستای بهره وری تولید و اشتغال قدم های خود را محکم تر بردارند که لازمه این امر حمایت صنایع مادر از این صنایع است. 71 شهرک و ناحیه صنعتی دراستان خوزستان وجود دارد که پنج شهرک از این‌ تعداد در شهرستان اهواز مستقر هستند. شهرک شماره 3 اهواز بزرگترین شهرک صنعتی در خوزستان است که 246 واحد صنعتی در فضایی به مساحت 146 هکتار در آن فعالیت دارند.

مدیرعامل شهرک صنعتی شماره 3 ادامه داد: حداقل فضای واحدهای صنعتی در این شهرک 1200 متر مربع و حداکثر 70 هزار مترمربع است. در حال حاضر 97 واحد صنعتی در حال بهره برداری، 8 واحد در حال نصب ماشین آلات، 23 واحد در حال نصب سوله، 17 واحد در مرحله دیوار کشی و خدمات ساختمانی و 110 واحد در مرحله واگذاری زمین هستند.

طباطبایی با بیان اینکه 50 درصد مشکلات صنعتگران مربوط به مسایل بیمه، دارایی و بانکی است، خاطرنشان کرد: درخواست داریم در اولین فرصت جلسه‌ای با مسئولین ادارات بیمه، دارایی و بانک‌ها برگزار شود تا مسایل و مشکلات صنعتگران، مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد.

وی اظهار کرد: شهرک صنعتی اهواز شماره 3 با تلاش صنعتگران به یک شهرک با رونق تبدیل شده است و بنابراین نیاز به حمایت مسئولین دارد. اگر چه همیشه مدیران و مسئولین کشوری بر ایجاد اشتغال و حمایت از تولید و صنعت تاکید دارند اما آنها در زمان مراجعه ما، می‌گویند ما از شما حمایت می‌کنیم اما بودجه نداریم و بنابراین کاری برای صنعت انجام نمی‌دهند.

مدیرعامل شهرک صنعتی شماره 3 اهواز، کمبود آب را یکی از اساسی ترین مشکلات این شهرک، عنوان و اظهار کرد: این شهرک در شش ماه فصل گرما به هیچ وجه آب شرب و صنعتی ندارد و مسئولین آب و فاضلاب اهواز می‌گویند امکان تامین آب بیش از این نیست و تنها می‌توانیم روزانه 10 تانکر آب در اختیار شما قرار دهیم. به این ترتیب هر واحد صنعتی یک روز در میان 200 هزار تومان بایت تانکرهای آب هزینه می‌کند که این مبلغ در هر ماه به سه میلیون تومان می‌رسد و در ماه‌های دیگر نیز آب شهرک صنعتی دو تا سه ساعت در روز وصل می‌شود.

همچنین در این نشست عزیز قنواتی، مدیرعامل شرکت فولاد اکسین خوزستان گفت: چهار محصول جدید در این شرکت با ارزآوری سالانه 50 میلیون دلار در دست طراحی و ساخت است. از این محصولات دو محصول به تازگی و برای نخستین بار در کشور طراحی شده که شامل ورق A537CL2 برای استفاده در مصارف نفتی و دیگری ورق هاردوکسین ضد سایش مورد استفاده در صنایع سیمان و کارخانه‌های فولادی است.

وی افزود: هم اکنون چهار محصول جدید در دست طراحی و تولید است که 80 درصد کار آزمایشگاهی آن‌ها مثبت بوده و آزمایش‌های نهایی محصولات در حال انجام است. این محصولات پیش‌تر از خارج کشور وارد می‌شدند و در صنعت، فولاد، سیمان، خودروسازی و سوله سازی کاربرد دارند.

قنواتی با اشاره به جهت‌گیری فولاد اکسین در بومی سازی تولیدات اعم از قطعات خاص و آلیاژی تصریح کرد: بومی سازی این تولیدات مزیت‌هایی همچون جلوگیری از خروج ارز، تکیه بر توان داخلی و ارزآوری را برای کشور به دنبال دارد. این محصولات به جهت حساس و استراتژیک بودن مهم هستند و از این حیث که وابستگی کشور به محصولات خارجی را قطع می‌کنند، ارزش بسیاری دارند.

وی، آمادگی کامل شرکت فولاد اکسین را جهت حمایت و برقراری ارتباط با صنایع پایین دستی در استان اعلام کرد و گفت: از صنعتگران انتطار داریم از خط تولید شرکت بازدید داشته باشند و در صورت توانایی در ساخت هرگونه از قطعات مورد نیاز شرکت، مراتب را به ما اعلام کنند و ما در این زمینه همکاری‌های لازم را خواهیم داشت.

همچنین در این نشست امیر زمانی زاده، عضو هیئت مدیره شرکت خدماتی شهرک شماره 3 اهواز پیشنهاد داد، کارگروهی برای انجام کارهای متقابل جهت ارتباطی سازنده و همکاری بین شهرک صنعتی و شرکت فولاد اکسین برای حل مشکلات شهرکهای صنعتی تشکیل شود.


پایان پیام
ارسال نظر