پایگاه خبری خوزنا

کد خبر 3
۲۳ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۰۵:۵۲
اندازه متن
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اهواز گفت:

مرز چذابه با تعدد مراکز تصمیم گیری مواجه است

اهواز ـ رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اهواز گفت: تعدد مراکز تصمیم گیری در مرز چذابه، بازرگانان و صادرکنندگان را با مشکل مواجه کرده است.

به گزارش خوزنا به نقل از خبرگزاری مهر؛  شهلا عموری پیش از ظهر شنبه در اولین میز تخصصی بررسی مشکلات و راهکارهای صادرات خوزستان به عراق اظهار کرد: در مرز چذابه مدیریت واحد وجود ندارد. متاسفانه سازماندهی لازم هم نبوده و به صورت جزیره ای عمل می شود ضمن اینکه در این مکان با تعدد مراکز تصمیم گیرنده مواجه هستیم.

وی افزود: برخی از کالاهای صادراتی ما قابل رقابت با سایر کشورهای صادر کننده از لحاظ قیمت و کیفیت نبوده و متاسفانه بخش خصوصی و دولتی نیازهای همدیگر را به صورت مستقیم نمی دانند.

عموری تصریح کرد: فعال نبودن نهادهای مالی در طرح های اقتصادی و بازرگانی و همچنین عدم حضور تجار در بازار عراق از دیگر مشکلاتی هستند که با آنها مواجه هستیم.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اهواز گفت: در ارتباط با پایانه ها و نقاط مرزی باید گفت که مشکلات ساختاری، مدیریتی، عدم هماهنگی و کارآمدی سیستم حمل و نقل و همچنین عدم نظارت بر کرایه ها که باعث افزایش قیمت تمام شده کالاها است نیز از جمله مشکلات موجود هستند.

عموری بیان کرد: مشکلات دستگاه های خدماتی و بروکراسی فراوان در صدور برگ تردد و علاقه مندی کامل کارکنان در این حوزه از جمله مسائلی هستند که باید هر چه سریعتر راهکارهای برون رفت از آنها در دست اقدام قرار بگیرد.

وی اضافه کرد: کارت بازرگانی در حقیقت هویت تاجر بوده و با وجود چنین کارتی نیاز به گرفتن برگه تردد برای صادرات نداریم.

عموری عنوان کرد: صادرکنندگان مالیات بسیار سنگینی را برای صدور کالا متقبل می شوند. عدم وجود استراحتگاه، پارکینگ، شعب بانک، اختلال در شبکه مخابراتی و جاده نامناسب در چذابه از دیگر مشکلات موجود هستند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اهواز ادامه داد: متاسفانه در مرز، مرکز فوریت های پزشکی وجود ندارد. همچنین سیستم پولی مناسبی در عراق وجود ندارد و باید این مسائل و مشکلات را حل کنیم تا شاهد صادرات پر رونق تری به کشور عراق باشیم.

وی یادآور شد: ضعف مسائل گمرکی عراق و بستن مرزها به صورت یک جانبه از جمله مشکلات موجود برای صادرات به عراق است. گاهی مواقع صادرکننده کالاهای خود را مهیای صادرات کرده و آنجا که برگه تردد هم صادر شده ولی متاسفانه عراق به یک باره اعلام می کند که این کالا نباید وارد کشور شود و یا اینکه مرز را مسدود می کنند.

عموری در پایان گفت: برخی مواقع کالاهای صادراتی توسط رانندگان خریداری شده و این مسئله منجر به تغییر قیمت روزانه کالا می شود. باید این مشکل را حل کرد تا بتوایم شاهد ثبات قیمت در صادرات کالا به کشور عراق باشیم.

پایان پیام
ارسال نظر