پایگاه خبری خوزنا

کد خبر 260
۰۹ شهریور ۱۳۹۴ ساعت ۰۳:۳۷
اندازه متن
نایب‌رئیس نظام‌مهندسی:

حوادث عمرانی ساختمانی در خوزستان ۳۵ درصد کاهش یافت

نایب‌رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان خوزستان از کاهش ۳۵ درصدی حوادث عمرانی ساختمانی در خوزستان خبر داد.

به گزارش خوزنا به نقل از مهر؛‌ مرادعلی واهبی اظهار کرد: زمانی که به‌عنوان یک بازرس و ناظر به حوزه ساخت‌وساز در کشور و استان نگاه می‌کنیم، خواهیم دید فرآیندهایی در حال شکل‌گیری است که به دلیل حلقه‌هایی مفقوده در بین آنها، ساختمان‌هایی ساخته می‌شود که مطابق با استانداردها نیست.

وی با بیان اینکه عمر مفید ساختمان‌ها در کشور پایین است ادامه داد: با نگاه کارشناسانه به کیفیت ساخت‌وساز به این نتیجه می‌رسیم که یکی از دلایل اصلی آن جزیره‌ای عمل کردن در این حوزه است به این ترتیب که دستگاه‌ها و سازمان‌های مرتبط وظایف خود را به‌صورت ناقص انجام می‌دهند و با یکدیگر هماهنگ نیستند.

نایب‌رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان خوزستان با اشاره به اینکه عوامل متعددی در ساخت‌وساز نقش دارند، عنوان کرد: عواملی مانند مصالح ساختمانی، کارگر و عوامل فنی، مهندسان ناظر و دستگاه‌هایی مانند شهرداری، اداره کار، فنی و حرفه‌ای، صنعت معدن و تجارت، استاندارد و مسکن و شهرسازی در حوزه ساختمان باید نقش ایفا کنند.

وی افزود: متأسفانه این دستگاه‌ها در حال حاضر با یکدیگر پیوند نخورده‌اند و یک مجموعه یکپارچه و هماهنگ نیستند و خلاهایی ایجادشده که در نتیجه ساخت و سازی به این شکل و باکیفیت پایین رقم می‌خورد.

لزوم آموزش کارگران ساختمانی و اعطای گواهینامه

واهبی به امضای چند تفاهم‌نامه سازمان نظام‌مهندسی ساختمان خوزستان با دستگاه‌های مرتبط در امر ساخت‌وساز اشاره کرد و گفت: اگر حساب‌وکتابی از حق‌الزحمه کارگران و عوامل اجرایی در ساخت‌وساز داشته باشیم به یک رقم نجومی خواهیم رسید که به افرادی بدون گواهینامه تعلق می‌گیرد که به جایی هم پاسخگو نیستند، بنابراین سازمان نظام‌مهندسی ساختمان خوزستان تفاهم‌نامه‌ای با سازمان فنی و حرفه‌ای در زمینه آموزش کارگران و اعطای گواهینامه  به آنها بسته است.

وی دستاوردهای این تفاهم‌نامه را شناسایی کارگران و ایجاد بانک اطلاعات کارگران ساختمانی استان، آموزش کارگران، ارتقا مهارت و گواهینامه کردن آنها، تشکیل شرکت‌های تأمین نیروی انسانی (اصناف) زیر نظر سازمان نظام‌مهندسی و اداره کار عنوان کرد.

نایب‌رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان خوزستان افزود: تا کنون بیش از سه هزار و ۴۰۰ کارگر در بخش‌های مختلف کلاس‌های آموزشی شرکت کرده‌اند و به‌عنوان اولین سازمان نظام‌مهندسی در کشور در این حوزه وارد عمل شده  و به موفقیت‌های خوبی رسیده‌ایم.

وی بیان کرد: در حوزه کنترل حوادث ساختمانی به موفقیت‌های بی‌نظیری در کشور رسیدیم به‌طوری‌که طبق نامه رسمی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان، ۳۵ درصد حوادث عمرانی ساختمانی استان را کاهش دادیم که این امر به معنای نجات جان چند خانواده است.

واهبی ادامه داد: این افتخار در شرایطی کسب شد که آمار حوادث ساختمانی در کل کشور در حال افزایش است به همین دلیل مدیرکل تشکل‌های حرفه‌ای از سازمان نظام‌مهندسی ساختمان خوزستان تقدیر کرد.


پایان پیام
ارسال نظر