پایگاه خبری خوزنا

کد خبر 251
۰۳ شهریور ۱۳۹۴ ساعت ۰۱:۲۳
اندازه متن
رئیس اتاق بازرگانی اهواز:

مسیر طولانی صادرات دام زنده از خوزستان کوتاه‌تر می شود

رئیس اتاق بازرگانی گفت: با راهکارهای در نظر گرفته شده، مسیر طولانی صادرات دام زنده از خوزستان کوتاه تر می شود.

به گزارش خوزنا به نقل از مهر؛ شهلا عموری با بیان اینکه بر اساس آمار دامپزشکی سال قبل، خوزستان ۶۰ درصد صادرات دام زنده که حدود ۱۴۳ هزار رأس بوده را به خود اختصاص داده است، اظهار کرد: جلسه بسیار خوبی با حضور مسئولان دامپزشکی، جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت خوزستان و تعدادی از صادرکنندگان دام زنده در محل اتاق بازرگانی اهواز برگزار و خوشبختانه ضمن بررسی مشکلات صادرکنندگان، تصمیمات ارزشمندی نیز گرفته شد.

وی با تأکید بر اینکه تا رسیدن به نقطه مطلوب و رضایت‌بخش در امر صادرات به خصوص صدور دام زنده، نیازمند زمان و انعطاف بیشتر مسئولان هستیم، اظهار کرد: تصمیماتی همچون مجوز صادره از کشور مقصد به صورت فاکس ارسال و بعد از اتمام قرنطینه اصل مجوز توسط صادرکننده به اداره مربوط ارائه می‌شود.

عموری ادامه داد: همچنین اعتبارنامه‌های ارسالی از طرف دامپزشکی به شهرستان برای انجام قرنطینه از ۳۰ روز به ۶۰ روز افزایش یافت و نامه جهاد کشاورزی از زمان شروع قرنطینه دام، صادر و در طی قرنطینه بازدید جهاد نیز در آن مدت انجام می‌گیرد.

رئیس اتاق بازرگانی اهواز با اشاره اینکه مشکلاتی که مربوط به کشور مقصد است از طریق اتاق بازرگانی اهواز پیگیری خواهد شد، تصریح کرد: خوشبختانه تصمیم گرفته شد که از این پس مدارک دال بر تائید وجود دامداری در روستا حتی با صدور تائیدیه از سوی مرکز خدمات جهاد کشاورزی و یا داشتن پروانه بهره‌برداری موردقبول خواهد بود.

عموری اضافه کرد: صادرات دام زنده موجب ایجاد اشتغال و ارزآوری مناسب می‌شود به همین دلیل از مسئولان انتظار داریم نهایت همکاری را با صادرکنندگان داشته باشند.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با تأکید بر اینکه در خیلی از مواقع، صادرکنندگان ما تنها به دنبال بازگشت اصل سرمایه خود هستند، گفت: مخالف دور زدن یا تخطی از قانون هستیم، اعتقاد داریم که مسئولان امر در تسهیل امور مراودات تجاری نسبت به دیگر استان‌ها انعطاف بیشتری داشته باشند که امیدواریم مصوبات جلسه مشترک بین اتاق بازرگانی اهواز و مسئولان امر در رابطه با صادرات دام زنده، گره ای از مشکلات قدیمی این فعالان اقتصادی را حل کند.

عموری با تأکید بر این مطلب که در آستانه عید قربان تقاضا برای دام زنده به خصوص گوسفند از سوی کشورهای همسایه زیاد خواهد بود، تصریح کرد: عزم جدی در زمینه رفع مشکلات و موانع موجود بر سر راه صادرات دام زنده در داخل کشور و خوزستان وجود دارد و این اتاق در کنار پیگیری و حل مشکلات داخلی، درصدد برگزاری جلسات مشترک با اتاق‌های بازرگانی کشورهای مقصد است.


پایان پیام
ارسال نظر