پایگاه خبری خوزنا

کد خبر 124
۰۸ تیر ۱۳۹۴ ساعت ۰۳:۳۵
اندازه متن
یک مسوول بهداشت خوزستان:

صدور مجوز فعالیت استخرها منوط به تاییدیه بهداشت است

سرپرست مدیریت سلامت محیط و حرفه ای مرکز بهداشت خوزستان با اشاره به شروع فصل گرما و استقبال از استخرها گفت: صدور مجوز فعالیت استخرها منوط به تاییدیه بهداشت استان است در غیر این صورت تخلف محسوب می شود.

به گزارش خوزنا به نقل از ایرنا؛ مهران معلم افزود: این موضوع با هیات نجات غریق استان و اداره کل ورزش و جوانان هماهنگ شده است.

وی با اشاره به اینکه استخر به صورت ویژه از چند جنبه مورد بازرسی قرار می گیرد افزود: مکان فیزیکی استخرها شامل دیوار، سقف، وضعیت حوضچه های آب، تصفیه آب، بهداشت غریق نجات ها و سرویس های بهداشتی باید با شاخص ها و استانداردها منطبق باشد.

معلم ادامه داد: کنترل کیفی آب استخرها نیز از نظر میزان کلر باقی مانده، شاخص های میکروبی، شفافیت و نحوه چرخش آب کنترل می شود.

سرپرست مدیریت سلامت محیط و حرفه ای مرکز بهداشت خوزستان تصریح کرد: اگر استخر در یکی از این ابعاد مشکلی داشته باشد تاییدیه کنترل کیفی را نمی گیرد.

وی گفت: کلرسنجی توسط مسئوولان استخر انجام شده، نتیجه آن ثبت می شود و همچنین بازرس ها نیز نظارت های لازم را انجام می دهند.

معلم با اشاره به اینکه بازرسی ها دو هفته یک بار انجام می شود تاکید کرد: اگر استخر در رعایت هریک از شاخص های مورد نظر مشکلی داشته باشد باید نواقص برطرف شود در غیر این صورت به مراجع قضایی معرف و پلمپ خواهد شد.

سرپرست مدیریت سلامت محیط و حرفه ای مرکز بهداشت خوزستان اضافه کرد: قبل از شروع فصل تابستان، مرکز بهداشت از طریق برگزاری جلسات آموزشی، نکات قانونی و بهداشتی را به مدیران استخرها آموزش داده است.

وی با اشاره به احتمال انتقال بیماری از طریق آب آلوده استخر اظهار کرد: اسهال های ویروسی مانند روتاویروس ها، اسهال های باکتریایی مانند وبا و اسهال های تک یاخته ای از جمله بیماری های منتقله داخلی از راه دهان و گوارش هستند که از طریق آلوده شدن آب استخر به مدفوع انسان به وجود می آید.

معلم به عفونت ویروسی چشم به عنوان یکی از بیماری های شایع از طریق آب آلوده استخر اشاره کرد و گفت: در این بیماری آدنو ویروس ها باعث قرمزی، خارش و ریزش اشک می شود.

سرپرست مدیریت سلامت محیط و حرفه ای مرکز بهداشت خوزستان ادامه داد: عفونت های دستگاه تنفس فوقانی مانند سرماخوردگی یا گلودرد چرکی، التهاب گوش میانی و بیماری های پوستی از جمله خشکی و یا حساسیت های پوستی از جمله دیگر بیماری ها و عوارض استفاده از آب آلوده استخر است.

وی افزود: باید توصیه ها بهداشتی در قسمت درب ورودی استخر ها نصب شده باشد و مدیر استخر نیز نظارت های لازم را مبنی بر ورود افراد شناگر داشته باشد.

معلم خاطرنشان کرد: افراد نجات غریق نیز باید دارای کارت تندرستی باشند و وسایل کمکهای اولیه، کپسول اکسیژن و نجات غریق نیز باید در هنگام وقوع سوانح احتمالی وجود داشته باشد و از ایمنی کافی برخوردار باشند.

سرپرست مدیریت سلامت محیط و حرفه ای مرکز بهداشت خوزستان اظهار کرد: افراد شناگر قبل از ورود به حوضچه ها باید دوش بگیرند و بعد از حوضچه محلول غلیظ کلر عبور کرده و وارداستخر شوند و به هیچ عنوان از وسایل شنای مشترک استفاده نکنند. 

وی تصریح کرد: مردم می توانند تخلفات مربوط به استخر را به سامانه ثبت شکایت های فوریت های محیط به شماره 1490 گزارش دهند و نتیجه شکایت خود را دریافت کنند.

معلم گفت: هم اکنون از 47 استخر موجود در استان 30 استخر فعال است.

پایان پیام
ارسال نظر